



| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 4.1 µs |
| Nominal Supply Current | 190 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$8.55792
Ext.Price$8.55792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.55792 | $8.55792 |
| 10 | $7.30051 | $73.00510 |
| 25 | $6.82023 | $170.50575 |
| 50 | $6.37155 | $318.57750 |
| 100 | $5.95241 | $595.24100 |
